23.04.2021 12:54

Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia - Praktyczna nauka zawodu – zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe

Ak1JuqrLhjEsKpajpeKR-GxNnWWj.jpg

W nawiązaniu do wcześniejszych zapowiedzi oraz wypowiedzi przedstawicieli rządu odnośnie stopniowego luzowania obowiązujących zasad m.in dotyczących ograniczonego funkcjonowania szkół i placówek -  Związek Rzemiosła Polskiego, Zespół Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej - uprzejmie informuje, że młodociany pracownicy posiadający umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego  i  będący uczniami  klas I-III  w najbliższym tygodniu br. od 26.04.2021 r. w wyznaczone dni tygodnia, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, powinni stawić się u pracodawców.

Decyzje te dotyczą uczniów- pracowników młodocianych  z terenu wszystkich województw tj. także pięciu  zakwalifikowanych do czerwonej strefy.

"Małymi krokami wracamy do stacjonarnej pracy szkół i placówek. Na razie, od poniedziałku, 26 kwietnia w jedenastu województwach uczniowie z klas I-III będą mieli zajęcia hybrydowo, a ci z pozostałych klas będą się uczyć jak dotychczas - zdalnie. W pozostałych pięciu województwach organizacja pracy szkół pozostaje bez zmian. Nie wprowadzamy zmian również w funkcjonowaniu przedszkoli. W kształceniu zawodowym będzie możliwość realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. To plan na kolejny tydzień, do 2 maja"- czytamy na stronie www.men.gov.pl.

UWAGA   w województwach  zakwalifikowanych do czerwonej strefy (śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie) w dalszym ciągu obowiązuje zakaz  -  wynikający z rozporządzenia RM  z dnia 25 marca 2021r. z zmieniającego  rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz.512) m.in.:

„.Do dnia 9 kwietnia 2021r. ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018r. –Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z:

1)fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z);

2)działalnością salonów tatuażu i piercingu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.09.Z).”,

Okres ten został wydłużony -  do 2.05.2021 r.

Jak już informowaliśmy zakaz dotyczy świadczenia usług m.in. w  salonach fryzjerskich (lista rodzajów działalności z PKD zamieszczona w tekście rozporządzenia), w których nie mogą być przyjmowani klienci, ale pracownicy oczywiście tak, w tym  młodociani pracownicy realizujący program praktycznej nauki zawodu w dni wyznaczone w szkolnym planie nauczania, ale bez udziału w zakładzie klientów i z zachowaniem wszelkich reżimów sanitarnych.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

źródło:  gov.pl