Wymiar urlopu pracownika młodocianego
Pracownik młodociany posiada szczególne uprawnienia pracownicze. Zasady przyznawania mu urlopu wypoczynkowego reguluje Kodeks pracy. Artykuł 205. mówi jasno, że:
- Wraz z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy młodociany nabywa prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 12 dni roboczych.
- Wraz z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie 26 dni roboczych.
W pierwszym roku swojej pracy młodociany może uzyskać łącznie 38 dni urlopu wypoczynkowego: 12 dni po 6 miesiącach i 26 dni po kolejnych 6 miesiącach dających łącznie rok pracy. Z każdym kolejnym rokiem zatrudnienia pracownik młodociany nabywa stosownego prawa do kolejnego urlopu w wymiarze 26 dni.
To znacząca różnica w przyznawaniu urlopu młodocianemu, a pracownikowi, który osiągnął już pełnoletność. Zwiększony wymiar urlopu ma na celu dbanie o prawidłowy rozwój oraz dobrostan psychofizyczny małoletnich podejmujących zatrudnienie.
Urlop pracownika młodocianego w ostatnim roku nauki
Jeśli pracownik młodociany rozpoczął swoją pierwszą pracę i nabył prawa do urlopu wypoczynkowego przed ukończeniem 18. roku życia, ale w tym samym roku kalendarzowym osiągnie pełnoletność, przysługuje mu wówczas tylko 20 dni urlopu. Sytuacja ta dotyczy najczęściej ostatniego roku nauki w celu przygotowania zawodowego.
Zatem w pierwszym roku swojej pracy, jeśli jednocześnie jest to rok, w którym pracownik młodociany skończy 18 lat, może on uzyskać łącznie 32 dni urlopu wypoczynkowego, a nie 38 – 12 dni po pierwszych 6 miesiącach pracy i kolejne 20 dni po pełnym roku.